Kulinarne ABC

Sosy na zimno

Podkreślą smak wędlin, zimnych mięs i gotowanych jaj. Poznaj kilka uniwersalnych receptur.Przygotowanie zimnych sosów nie jest pracochłonne. Wymaga jedynie odpowiedniego zestawienia składników. I tu jest duże pole do popisu, bo wszystko zależy od naszej pomysłowości i smakowych gustów. Są jednak podstawowe składniki i zasady, o których warto zawsze pamiętać, komponując swój sos.

Majonez to baza wielu zimnych sosów. Jeśli chcesz przełamać jego smak, wymieszaj go ze śmietaną lub jogurtem. Gdy wolisz ostrzejszy smak, dodaj do niego posiekane kapary, oliwki, pikle czy łyżeczkę musztardy.

Kremowy twarożek lub serek homogenizowany sprawdzi się jako składnik lekkich sosów
z dodatkiem zieleniny (koperki, natki, bazylii, szczypiorku).

Owoce, np. jagodowe, śliwki, morele mogą być składnikiem sosów zimnych i ciepłych. Wszystko zależy od tego, do czego chcesz podać sos. Na zimno – podkreśli smak wędlin i serów, a podgrzany – będzie pasował do pieczonych mięs. Niezależnie od temperatury podawanego sosu, owoce najpierw przesmażamy i dusimy, dzięki czemu zyskują odpowiednią konsystencję i smak.

Jak przygotować?

Na pięknie zastawionym stole możesz postawić w sosjerkach 3-4 rodzaje sosów.

  1. Ziołowy – 15 dag kremowego twarożku rozmieszaj z łyżką śmietany i 2 łyżkami jogurtu naturalnego. Dodaj zmiażdżony ząbek czosnku i posiekaną rzeżuchę, koperek albo ulubione zioła. Dopraw solą i pieprzem.

  1. Musztardowy – 5 łyżek majonezu połącz z 2 łyżkami śmietany i łyżką musztardy ziarnistej. Dodaj 1-2 posiekane, marynowane grzybki i korniszon. Dopraw octem balsamicznym i solą.
  2. Jajeczny – 5 łyżek majonezu wymieszaj z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i drobno posiekanym, ugotowanym na twardo jajkiem. Dopraw startym chrzanem i solą.
  3. Owocowy – na patelni zrumień łyżkę cukru. Dodaj łyżkę masła, kilka wiórków ze skórki pomarańczy oraz 1,5 szklanki mrożonej żurawiny. Podlej odrobiną białego wina, rozgotuj, dopraw sokiem z cytryny i miodem.